Wegetarianizm

„Kto panuje nad swoim jedzeniem, pożywieniem, panuje nad swoim życiem”

Wegetarianizm – z czym to się je?

Wegetarianizm jest racjonalnym i świadomym sposobem odżywiania się. Polega na wyeliminowaniu  z pożywienia mięsa. Konkretnych powodów takiego wyboru może być sporo. Najczęstsze z nich to:

  • stosowanie się do zasady ahinsy – niekrzywdzenia – będącej podstawową zasadą jogi i buddyzmu
  • wrażliwość na cierpienia zwierząt
  • potrzebę życia w zgodzie z duchem natury
  • chęć dbania o własne zdrowie

W pigułce

Najbardziej spotykaną odmianą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm. Z pożywienia zostaje wyeliminowane tylko mięso, natomiast nabiał, jaja i miód są spożywane normalnie.

Drugą popularną odmianą jest weganizm. Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – mleka i jego przetworów, jaj a nawet w skrajnych przypadkach miodu.

Dieta oparta na jedzeniu surowego pożywienia pochodzenia roślinnego nazywana witariańską.

Wyróżnia się jeszcze dietę frutariańską polegającą na jedzeniu tylko i wyłącznie owoców.

Co jeść?

Wbrew powszechnej opinii wegetarianie nie jedzą tylko i wyłącznie trawy :). Przykładem i inspiracją dla innych świadomych czy jeszcze nie świadomych ludzi ma być właśnie ten blog.

Na samej górze piramidy żywienia znajdują się oleje roślinne i oliwa.
Poniżej orzechy i nasiona.
Następnie produkty mleczne + jaja (tylko dieta wegetariańska) oraz rośliny strączkowe.
Prawie fundamentem są świeże warzywa, warzywa zielone oraz owoce oraz suszone owoce.
Fundamentem są zboża i ich przetwory – czyli produkty, które mają nam dać siłę.

Powinniśmy pamiętać, aby korzystać z produktów pełnoziarnistych i starać się wyeliminować białe mąki z naszego codziennego jadłospisu.

Z moich obserwacji wynika, że zaprzestając jedzenia mięsa człowiek dostrzega o wiele więcej możliwości przygotowania posiłków oraz zauważa więcej składników, o które może wzbogacić swoją dietę. To proste – jeśli jemy mięso, często zaspokajamy głód tylko kawałkiem mięsa i węglowodanów zapominając o warzywach jako niezbędnym składniku pożywienia (oczywiście chodzi mi głownie o dania na ciepło, chociaż kanapki bardzo często wyglądają jako połączenie masła, białego pieczywa oraz wędlin ;)).

Zagrożenia? Czy  korzyści?

Często spotykamy się z powszechnym mitem, że dieta wegetariańska jest niezdrowa bo człowiek przecież potrzebuje jeść mięso, bo mięso jest zdrowe, bo ma składniki, których nie znajdziemy w warzywach. No i przede wszystkim powszechny mit na temat białek.

Jak wyżej napisałem – to wszystko są mity. Mięso zawiera znacznie mniej składników odżywczych niż rośliny. Z badań prowadzonych przez różne instytucje zajmujące się żywieniem ludzi wynika, że odpowiednia i zbilansowana dieta wegetariańska jest dietą zdrową dla ludzi. U wegetarian o wiele rzadziej występują choroby układu krążenia, osteoporoza  czy nowotwory. Niedobór białka nigdy nie został naukowo potwierdzony, a białko pozyskiwane jest przede wszystkim z wysoko białkowych roślin i zbóż (weganie i wegetarianie): quinoa(komosa ryżowa), kasze (królowa – zasadotwórcza kasza jaglana), orkisz i wiele innych oraz (tylko wegetarianie) produkty przetwórstwa mlecznego.
Z tymi ostatnimi wiąże się również uzupełnianie witaminy B12 w organizmie (często jest nią wzbogacana również żywność przetworzona – mleka roślinne czy soki owoce). Niedobór witaminy B12 jest zagrożeniem płynącym ze strony diety wegańskiej – trzeba ją koniecznie suplementować!.
Kolejną witaminą, często wspominaną jest witamina D, którą człowiek potrafi w niewielkich ilościach syntezować, resztę trzeba dostarczać pod postacią pożywienia. Głownie wzbogacane są o nią mleka roślinne.

Brak składników  takich jak magnez, wapń czy cynk w moim odczuciu nie są problemem wynikającym z diety wege a raczej braku świadomego i racjonalnego spożywania posiłków. Wszystkie te składniki i to w większej ilości znajdują się w roślinach (orkisz, szpinak, botwinka, różnego rodzaju natki, pszenica, ziarna).

Kwasy omega-3 występują w ogromnych ilościach w rybach i owocach morza. Jednak nie tylko ryby są ich jedynym źródłem. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się również w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich czy oliwie z oliwek. Jednak stosunek kwasów omega-3 do omega-6 nie jest już tak korzystny.

Świetnym uzupełnieniem codziennej diety w mikro-, makroskładniki oraz witaminy są zielone koktajle, ale o tym jeszcze napiszę 🙂

„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy.
Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli.
Naszymi myślami tworzymy świat. ”
Budda